VR brýle: Jak si virtuální realitu správně vybrat

Přemýšlíte o využití virtuální reality ve vaší firmě a rozhodujete se, které VR brýle jsou pro vás ty pravé? Na českém trhu jich existuje poměrně slušné množství. Vždy je však třeba zvážit, k jakým účelu je budete využívat a jak často. Pojďme se podívat na nejdůležitější faktory výběru správných VR brýlí.

Virtuální realita se čím dál častěji prosazuje i v byznysu a IT oddělení začínají nakupovat VR brýle pro své zaměstnance. VR brýle jsou velmi důležitou složkou funkčího systému virtuální reality. Já sám jsem okusil tři různé modely, abych si našel to, co mému pracovnímu rytmu nejvíce vyhovuje. Jaké jsou tedy základní parametry, podle kterých VR brýle vybrat?

Hlavní parametry při výběru virtuální reality

Zdrojová platforma
Některé VR brýle jsou na trhu již delší dobu a tím garantují, že se jedná o stabilní a perspektivní platformu pro vývoj aplikací. Například Oculus a Vive podporují obě hlavní vývojová prostředí Unreal Engine a Unity byly pro ně vyvinuty již tisíce aplikací. Jejich podpora pro vývojáře tak je již na slušné úrovni.

Parametry displeje
U displeje se většinou sleduje pozorovací úhel tzv. FOV (Field Of View) a samozřejmě rozlišení. Standardem v rozlišení je například 2160 x 1200 px udávané u Oculus Rift. Pozorovací úhel VR brýlí vypovídá o tom, kolik prostoru dokážet svým pohledem obsáhnout, aniž byste museli otáčet hlavou. Standard se dnes pohybuje kolem 110°. Dalším důležitým parametrem displeje je obnovovací frekvence (refresh rate) reprezentující rychlost vykreslování obrazu na displej. Zmiňovaný Oculus Rift disponuje frekvencí 90 Hz.

Váha a ergonomie
U VR brýlí nezapomínejte na komfort jejich užívání. Lehké headsety lépe drží na hlavě, sledujte také způsob uchycení na hlavě. Některé VR brýle používají textil či řemínky například HTC Vive. Jejich hlavní nevýhodou je, že se po čase vytahají. Jiné brýle drží na hlavě svou plastovou konstrukcí, což v některých případech vůbec nemusí být pohodlné. Pro kvalifikovaný nákup doporučuji VR brýle vyzkoušet na vlastní hlavě.

Způsob trackingu
Tracking vlastně zajišťuje to, že VR aplikace dostává informace o vašem pohybu. Pomocí trackingových systémů VR brýle zjišťují, zdali a jak pohybujete hlavou. Jde o velmi důležitou vlastnost. Tracking se opírá také o tzv. gyroskop a akcelerometr. Levné VR sety například Oculus Go disponují pouze trackingem pohybu a nedokáží sledovat pohyb člověka v prostoru. Teprve VR brýle s position trackingem umožňují se ve VR volně pohybovat – chodit.

Hardwarová konstrukce
Při výběru VR brýlí také věnujte pozornost konektivitě. Některé VR brýle např. Oculus Rift vyžadují poměrně velké množstí konektorů konkrétně 3 USB porty 3.0 a jeden 2.0 a k tomu ještě port HDMI. Což může přinášet určité komplikace. Brýle Windows Mixed Reality patří v konektivitě k nejlepším, neboť vyžadují pouze 1 port HDMI a jedno USB. Samostatnou kapitolou tvoří bezdrátové připojení VR brýlí, které se čím dál více rozšiřuje.
Dále je třeba ověřit, jestli mají VR brýle vlastní sluchátka a mikrofon.

Mobilita
Do rozhodování při výběru VR brýlí by určitě měla mluvit i jejich mobilita. Pokud si plánujte vybavit jednu zasedací místnost VR setem napevno, bude pro vás vhodný třeba HTC Vive, který má 2 základnové stanice pro tracking. Jeho mobilita je však velmi nízká. Naopak jednoduché VR brýle Oculus Go vypnete, neřešíte kabely, vložíte do batohu a můžete se ihned přesunout.

Cenová hladina
Samostatnou kapitolou je výše uvažované investice. Virtuální realitu lze ve velmi primitivním podání okusit i prostřednictvím mobilního telefonu střední třídy a přídavného boxu s čočkami tzv. cardboard. Tento přístup se může hodit například v reklamě, pokud chceme oslovit širší publikum. Pro interní použití ve firmě však doporučujeme box s čočkami přeskočit a uvažovat o dražší variantě.

Standalone VR brýle

Levnější alternativou nákupu specializovaných VR brýlí a výkonného počítače je zakoupit tzv. standalone brýle pro VR. Ty totiž nevyžadují počítač. Navíc nepotřebují být při prezentaci nikam připojené kabelem. Daní za přenositelnost a cenu je o něco slabší rozlišení a nemožnost se volně pohybovat v 3D prostředí. V této kategorii se nejvíce prosazují HTC Vive Focus a Oculus Go.

Specializované brýle pro VR a počítač

Někdy bývá nazývané jako aktivní virtuální realita. Prostředí virtuální reality je zobrazeno pomocí virtuálních brýlí. Uživatel se prochází modelem a může v daném prostředí manipulovat s objekty pomocí virtuálních rukou (hardwarové ovladače) a měnit jejich design. V současné době představuje vývojový vrchol v simulaci skutečné reality. Mezi nejpoužívanější brýle v současnosti patří Oculus Rift, HTC Vive a brýle na platformě Windows Mixed Reality. Špičková designérská studia využívají například i profesionální brýle Pimax v rozlišení 8K. K brýlím potřebujete počítač s výkonnou grafickou kartou.

Nechte si s výběrem VR brýlí pro vaši firmu poradit od odborníků a poznejte, jak vám virtuální realita může být užitečná.

Napsat komentář