Virtuální realita ovládla konferenci F8: Mark Zuckerberg představil nové brýle, systém pro body tracking i vizi VR pro byznys

Dlouho se mluví o tom, že má Facebook plány stát se lídrem v oblasti technologií podporující virtuální realitu. Květnová konference F8 je dalším důkazem. Řada novinek se tak točila právě kolem tématu virtuální realita.

Nový Oculus Rift S a Oculus Quest

Jednou z nejzásadnějších událostí F8 bylo bezesporu dlouho očekávané představení brýlí pro virtuální realitu Oculus Quest a Oculus Rift S.  Nové brýle si budou mohou na západ od nás předobjednat s termínem prodeje 21.5. V ČR si na VR brýle od Oculusu budeme muset počkat. Zajímavou novinkou konference však bylo odhalení strategie virtuální reality pro byznys. Facebook chystá speciální VR set za cenu $999 s ročním poplatkem $180. Virtuální realita nachází využití zejména ve vzdělávání zaměstnanců, marketingu, cestovním ruchu, ale i v dalších specifických oblastech. Členové Byznys programu od Oculusu získají intenzivní technickou podporu a různé řídící a podpůrné nástroje pro nasazení VR brýlí v podnikovém prostředí.

OptiTrack senzory pro sledování pohybu lidského těla

Že to s virtuální realitou Facebook myslí vážně, dokládá další představená novinka a to systém pro bezkontaktní trackování pohybu lidského těla. Zde se vizionář z největší sociální sítě světa chlubí především převodem pohybu svalů na pohyb lidského těla ve virtuální realitě. Zatím se jedná pouze o výzkumný projekt, který vypadá velmi působivě. Osobně nejsem příliš velký zastánce VR oblečků, a proto novou technologii vítám. Demonstrace bezkontaktního trackování probíhala na virtuálním fobalovém hřišti. Na systém OptiTrack si však, zdá se, budeme muset počkat ještě pár let.

Bezpečnost ve virtuální realitě

Zajímavým příspěvkem byla přednáška týkající se „sociální“ bezpečnosti v prostředí virtuální reality. Konkrétně se Facebook zaměřil na skutečnost, že zatímco v klasické offline komunikaci lidé zpravidla respektují řadu nepsaných pravidel a elementární etikety, ve virtuálním prostředí ve speciálních aplikacích například Oculus Venues se lidé setkávají a tato pravidla někdy pokulhávají. Například nebývá obvyklé, že na ulici skočím na cizího člověka. Což je prostřednictvím avataru ve virtuální realitě velmi snadné. Facebook tak slibuje různé funkcionality, které by měly od nevhodného chování uživatelům virtuální reality pomoci.

 

Napsat komentář